مقالات

تعمیر ترمز

تعمیر ترمز

تعمیر ترمز تهران

تعمیر ترمز یکی از فعالیت‌های مهم تعمیرکاران خودرو‌ها بوده که از اهمیت ویژه‌ای هم برخوردار می‌باشد. زیرا وجود ترمز و عملکرد درست آن برای خودرو‌ها واجب است و حرکت خودرو را تحت کنترل قرار می‌دهد. لازم به ذکر است که تعمیر ترمز خودرو باید طبق اصول انجام شود. به همین دلیل قبل از تعمیر ابتدا آن را مورد بررسی قرار می‌دهند تا عیب اصلی را یافته و سپس شروع به تعمیر ترمز می‌کنند،در بخش ترمز همواره می‌توان قطعات سیاه رنگی را مشاهده کرد. که با نام لنت شناخته می‌شوند .که با پرشدن پدال ترمز این دو قطعه به هم متصل شده و حرکت چرخ‌ها را کاهش می‌دهند. از این رو در زمان تعمیر ابتدا این قطعه بررسی می‌شود.

علائم خرابی

خرابی ترمز مسلما علائم متعددی دارد که تعمیرکاران هم هنگام مراجعه به آنها توجه می‌کنند .تا بتوانند اصلی‌ترین دلیل را پیدا کرده و آن را تعمیر نمایند. از مهمترین علائم خرابی ترمز می‌توانیم موارد زیر را نام ببریم.
روشن شدن چراغ ترمز
عمل نکردن ترمز پس از فشار دادن پدال
ایجاد صدا هنگام فشردن پدال ترمز
ایجاد لرزش هنگام ترمز گرفتن

هر یک از موارد گفته شده به نوبه خود حائز اهمیت هستند و باید مورد توجه قرار بگیرند تا فرد در زمان رانندگی دچار مشکل نشود. در صورتی که با عمل نکردن درست ترمز به هر دلیلی مواجه شدید در اولین فرصت آن را در اختیار متخصصان قرار بدهید .تا ترمزهای شما را بررسی کرده و مورد تعمیر قرار بدهند و حتی در صورتی هم که لازم است لنت‌های ترمز را تعویض کرده تا ترمز شما به خوبی عمل کند.
مختل شدن فعالیت ترمز اصولا در خودروهای به روز با روشن شدن چراغ ترمز که در داخل کابین قرار داده شده نمایش داده می‌شود. اما در خودروهای قدیمی افراد با عمل نکردن درست ترمز متوجه خرابی آن می‌شدند. اما امروزه شرایط بهتر شده است و به سرعت خرابی ترمز نمایش داده می‌شود. تا به تعمیرکار مراجعه کنید. البته ناگفته نماند که عمل نکردن کامل  می‌تواند به دلیل بریدن سیم ترمز و یا کم شدن روغن ترمز هم باشد.

نحوه تعمیر ترمز

تعمیر کردن  باید توسط افراد با تجربه و خبره انجام شود تا ابتدا آن را بررسی کنند و علت عیب را بشناسند و سپس آن را تعمیر کنند. بسته به علت خرابی تر نحوه تعمیر آن هم متفاوت خواهد بود. اگر روغن ترمز کاهش پیدا کرده باید باید مقداری روغن ترمز درون مخزن آن ریخت، اگر سیم ترمز پاره شده باشد باید آن را تعویض نمود. در صورتی که پدال را فشار داده اما ترمز صدا ایجاد می‌کند و سبب لرزش خودرو می‌شود باید لنت ترمز را تعویض نمود.
لازم به ذکر است که خودروها امروزه دارای دو نمونه ترمز هستند. که یکی معمولی و دیگری ABS می‌باشد. از این رو نحوه تعمیر هر کدام متفاوت خواهد بود. که اصولا تعمیرکاران امروزی با هر دو روش آشنایی دارند. برای تعمیر  بیشتر باید از ناحیه چرخ اقدام کرد زیرا سیم و لنت هر دو در این بخش قرار داده شده‌اند.

هزینه تعمیر ترمز

هزینه تعمیر ترمز توسط تعمیرکاران براساس میزان خرابی ترمز و نوع ترمز محاسبه و تعیین می‌شود.مسلما خودرو‌های خارجی سیستم ترمز پیچیده‌تری دارند که این روی قیمت تاثیر گذاشته و هزینه بالایی را برای فرد خواهد داشت. تعویض قطعه مانند لنت و سیم ترمز و غیره نیز خود می‌تواند روی قیمت نهایی تعمیر ترمز تاثیر بگذارد .و آن را افزایش بدهد، اصولا افراد قبل از انجام تعمیر ابتدا هزینه را پرسیده که اصولا حدودی در اختیار آنان قرار می‌گیرد. و سپس آن را در اختیار تعمیرکار می‌گذارند.
البته ناگفته نماند که همیشه خودرو خود را در اختیار افراد با تجربه قرار بدهید .تا هم در کوتاه‌ترین زمان ممکن مورد عیب یابی قرار بگیرد .هم در زمان کم تعمیر شده و با اطمینان کامل و ضمانت ترمز را تعمیر کرده و در اختیار شما قرار بدهد. مسلما عیب یابی و تعمیر سریع‌تر هزینه را هم کاهش خواهد داد.از این رو توصیه می‌شود به مراکز تخصصی تعمیر مراجعه کنید .تا با اطمینان کامل خودرو شما از ناحیه ترمز مورد تعمیر قرار بگیرد. و هنگام تردد دچار مشکل نشوید.

سخن پایانی

انتخاب مرکز مناسب برای تعمیر ترمز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد.
زیرا در صورتی که ترمز به درستی فعالیت نکند.می‌تواند مشکلات زیادی را به همراه بیاورد که یکی از بهترین آنها ایجاد تصادف است. افرادی که در این زمینه تخصص دارند به خوبی ترمز را تعمیر می‌کنند. و به شما ضمانت می‌دهند که عملکرد ترمز اصلاح شده و بدون تست ترمز خودرو را در اختیار شما قرار نمی‌دهند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *